Talgupäeva uudised

Teeme ära talgupäevaks on kirjas juba üle 1500 talgu ja 12 000 osaleja ning 300 talgutoidu retsepti 17. aprill

Teeme Ära talgupäeva kodulehele on praeguseks kirja pandud juba üle 1500 talgu, mille hulgast saab igaüks valida osalemiseks endale sobiva talgupaiga. Kuigi talguliste registreerumine kogub alles hoogu, on üle 12 000 inimese end juba kirja pannud. Talgupäeva meeskond kutsub kõiki eestimaalasi ennast osalejana registreerima aadressil www.teemeara.ee, et 5. mail peetaval ühisel talgupäeval teha oma kingitus Eestile. Talgujuhte innustame tänavu pakkuma põnevaid talgutoite eri rahvusköökidest, talgulaua katmise hõlbustamiseks saavad soovijad 25-eurose kinkekaardi.Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Tarmo Tüür ütles, et tänavuse talgupäeva fookusteemad on hästi vastu võetud. „Esmane tagasiside näitab, et üleskutse kaunistada Eesti oma kodukihelkonna värvidega ning rikastada talgulauda põnevate maitsetega erinevatest rahvusköökidest kõnetab inimesi kõikjal,“ rääkis Tüür. „Praeguseks registreeritud talgud ning kirja pandud erilised retseptid väljendavad üht sügavat tõdemust – enamik eestimaalasi on südames erakordselt hoolivad oma kaaslaste ja elukeskkonna suhtes. Me kõik võiksime rohkem teadvustada, milline õnn on elada koos selliste inimestega ja nii rikka ning mitmekülgse kultuuripärandiga riigis.“ 

Rikkalik talguretseptide veebiraamat

Praeguseks kirja pandud talgutest ligi 300 talgupaigas on plaanis pakkuda talgulistele mõnd piirkondlikku rooga, hõimu- või rahvustoitu. Kõik talgujuhid, kes soovivad saada talgulaua katmise hõlbustamiseks 25-eurost Selveri kinkekaarti, võivad jätkuvalt oma retsepti sisestada talguveebi www.teemeara.ee. Põnevamate retseptide valik maakondade kaupa on kättesaadav kõigile huvilistele talguretseptide veebiraamatus aadressil http://teemeara.ee/retseptid.

Retseptides on juba esindatud paljud erinevad rahvusköögid: ameerika, armeenia, egiptuse, gruusia, inglismaa, jaapani, liivi, läti, mehhiko, prantsuse, rootsi, saksa, udmurdi, ukraina, ungari, vene. Eestist on enim retsepte järgmistest piirkondadest: Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti, Muhu, Mulgimaa, Peipsiveere. Maakonniti on kõige rohkem laekunud retsepte (vastavalt talgute asukohale) Harjumaalt (43 retsepti), Saaremaalt (29), Pärnumaalt (28) ja Raplamaalt (27). Talgujuhtide pakutavad lemmikroad on praeguste retseptide järgi hernesupp, mulgipuder ja seljanka.

Järgnevalt väike valik talgujuhtide kirja pandud põnevamaid retsepte:

- joogid: soomlaste sima, Londoni ingverijook

- supid: udmurtide Možgini supp, egiptuse kalasupp, muhu killatuhlisupp, setode tindikalasupp, saarlaste õllesupp

- pearoad: pöide valge käkk, peipsiveere kapsakotletid, ukraina-valgevene draniki

- magus: saksa õunastruudel, kihnu sai, saarlaste saiapodi, kamatort

2018. aasta talgukevad on Eesti juubelisünnipäeva ja kultuuripärandi hõnguline, kutsudes kõiki inimesi ja organisatsioone tegema talgutel osalemisega kingituse Eestile. Teeme Ära talgupäev on kümnete tuhandete eestimaalaste igakevadine suursündmus, et tulla kokku ja teha üheskoos ära kodupaiga kõige olulisemad tööd. 2017. aastal korraldati üle Eesti kokku 2130 talgut, millest võttis osa 52 650 inimest ehk 4% eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad tänavu kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Kultuuriministeerium, Selver, Integratsiooni Sihtasutus, Tamrex, Vizeum, Vivacolor, Bauhof, Omniva, Tele2, Nordic Hotel Forum, Dorpat jt. 

Talgute stardipakette aitasid kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Corny, Himalaya, Vivacolor, Bauhof, Salvest, Väike Väänik, Espak ja Ecoprint. Paketid toimetab talgujuhtidele kätte Omniva. Kihelkonnavärvide raamat on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. 

Tänavune aasta on eriline, sest lisaks kevadisele Teeme Ära talgupäevale 5. mail toimub sügisel ka Maailmakoristuspäev, mis leiab aset 15. septembril ja on osaks EV100 programmist ning üleilmsest koristuspäevast. Ettevõtmise eesmärgiks on teha ühine kingitus Eestile ja koristada metsad prügist puhtaks.